Βιωματική δράση “Κυκλοφοριακής Αγωγής” από τους μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης

Στο πλαίσιο της εφαρμογής καινοτόμων δράσεων στο σχολείο μας, για το σχολικό έτος 2018-2019, οι μαθητές-τριες της Γ΄ τάξης κι οι εκπαιδευτικοί τους υλοποιούν Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Αγωγής Υγείας» με θέμα την «Κυκλοφοριακή Αγωγή».

Την Τετάρτη 17 Απριλίου 2019, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων-εκδηλώσεων του σχολείου μας, η Πολιτική Μηχανικός και Συγκοινωνιολόγος κυρία Τάνια Πολυράβα από το Τμήμα Πολεοδομικών Εφαρμογών του Δήμου Παύλου Μελά πραγματοποίησε δράση εκπαίδευσης, ενημέρωσης κι ευαισθητοποίησης.

Στόχος της δράσης ήταν η προώθηση της παιδείας οδικής ασφάλειας στους μαθητές τόσο γιατί καθημερινά πραγματοποιούν τις μετακινήσεις τους από και   προς το σχολείο αλλά και γιατί είναι αναγκαίο να αποκτήσουν γνώσεις. Επιπλέον η δράση αποσκοπούσε στο να ενσωματώσουν σωστές στάσεις και συμπεριφορές στο προσωπικό σύστημα αξιών τους και να διαμορφώσουν σωστή νοοτροπία μετακινουμένου,   συμβάλλοντας στην επίτευξη του μεγαλύτερου στόχου της οδικής ασφάλειας.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τη βιωματική εκπαίδευση των μαθητών και μαθητριών της Γ΄ τάξης.

Κατηγορίες: Δράσεις, Δραστηριότητες σχολικού έτους 2018-2019. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.