Ενημέρωση μαθητών/μαθητριών του σχολείου μας σε θέματα ανακύκλωσης

Την Τρίτη 7 Μαρτίου και την Τετάρτη 8 Μαρτίου 2017 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας η συνεργάτιδα της Ελληνικής Εταιρείας Αξιοποίησης Ανακύκλωσης κυρία Νατάσα Ριζοπούλου ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας για τη χρησιμότητα των ανακυκλώσιμων υλικών που περιέχονται μέσα στα απορρίμματα. Ειδικότερα, έγινε αναφορά στα ανακυκλώσιμα υλικά που περιέχονται στα απορρίμματα όπως χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο, γυαλί, λευκοσίδηρος, μπαταρίες, ηλεκτρικό και ηλεκτρονικό εξοπλισμό.

Με τη χρήση εκπαιδευτικών βίντεο έγινε παρουσίαση της διαδικασίας συλλογής, διαλογής και ανακύκλωσης αυτών των υλικών καθώς επίσης και της ορθής χρήσης του μπλε κάδου της ανακύκλωσης. Στόχος ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών του σχολείου μας στο θέμα της ανακύκλωσης.

DSCN6331DSCN6332 DSCN6333 DSCN6334

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Δραστηριότητες σχολικού έτους 2016-2017. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.