Εκπαιδευτική επίσκεψη της Δ΄ Δημοτικού στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Θέρμης

Το πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Θέρμης επισκέφθηκαν οι μαθητές της Δ΄ τάξης την Πέμπτη 4 Απριλίου. Εκεί ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο για τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και την οδική ασφάλεια.

Περιηγήθηκαν στο χώρο και εναλλάσσοντας τους ρόλους τους αναπαρέστησαν τους οδηγούς, οδηγώντας τα αυτοκινητάκια και τα ποδήλατα του πάρκου, τους πεζούς όπου εξασκήθηκαν στο πέρασμα από το πεζοδρόμιο στη διάβαση αλλά και τους τροχονόμους.

Τα παιδιά με ευχάριστο και βιωματικό τρόπο εξοικειώθηκαν με τις πινακίδες, τα σήματα της Τροχαίας και τους κανόνες που πρέπει να εφαρμόζουν ώστε να νιώθουν πιο ασφαλή στο δρόμο όταν είναι πεζοί, επιβάτες σε αυτοκίνητο ή ποδηλάτες.

Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες σχολικού έτους 2012-2013, Εκδρομές και χαρακτηρίσθηκε . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.