18ο Δημοτικό Σχολείο Ροδου

Φιλήμονα Γιαμαλή – 22410 69530

3 Δεκεμβρίου 2022 – Παγκόσμια Μέρα Ατόμων με Αναπηρία

Δεκ 20225

«Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες) καθιερώθηκε να εορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου από το 1992, επειδή εκείνη την ημέρα η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ υιοθέτησε το Πρόγραμμα Δράσης για τα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες. Πρόκειται για μία πρωτοβουλία του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών για την προώθηση δράσεων υποστήριξης των συγκεκριμένων συμπολιτών μας, αλλά και ενημέρωσης και αφύπνισης της κοινωνίας μας.»

Πηγή: Υπουργείο Υγείας, “moh.gov.gr»

«Το θέμα της συγκεκριμένη ημέρας είναι «η πλήρης συμμετοχή και ισότητα», η οποία ορίζεται ως το δικαίωμα των ατόμων με αναπηρία να συμμετέχουν πλήρως στη ζωή και την ανάπτυξη των κοινωνιών τους, να απολαμβάνουν συνθήκες διαβίωσης ίσες με εκείνες των άλλων πολιτών, και να έχουν ίσο μερίδιο στη βελτίωση των συνθηκών που προκύπτουν από την κοινωνικο-οικονομική ανάπτυξη.»

Πηγή: ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ, “el.wikipedia.org»

Οι μαθητές του  τμήματος ένταξης μαζί με την εκπαιδευτικό Μόσχου Βασιλική έφτιαξαν μία υπέροχη αφίσα και ένα φυλλάδιο για να μοιραστεί στους μαθητές του σχολείου μας.

12

Ο γυμναστής μας Οικονόμου Αντώνης με βιωματικά παιχνίδια στην αυλή του σχολείου μας αφύπνισε τα παιδιά ως προς τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν άτομα τυφλά και με κινητικά προβλήματα.

3456

Οι μαθητές του Β1΄ προσπάθησαν να επικοινωνήσουν με τη νοηματική γλώσσα, να γνωρίσουν τη γραφή Μπράιγ και να περάσουν το μήνυμα:

ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ

789

από κάτω από: Β ΤΑΞΗ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 3 Δεκεμβρίου 2022 – Παγκόσμια Μέρα Ατόμων με Αναπηρία

Τα σχόλια είναι κλειστά.