3 Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.

Δεκ 20193

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και με σκοπό την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση και την ένταξή τους σε κάθε πτυχή της πολιτιστικής καθημερινότητας, το 18ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας διοργάνωσε δράσεις ενημέρωσης, καλλιτεχνικές, οργανωμένου παιχνιδιού, αθλοπαιδιών και ευαισθητοποίησης που αφορούν στο δικαίωμα των μαθητών με αναπηρία και ειδικες εκπαιδευτικές αναγκες για ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση , στην καταπολέμηση στερεότυπων και προκαταλήψεων και στην αναγκαιότητα σεβασμού της μαθητικής ετερογένειας. Το μήνυμα που κυριάρχησε είναι πως “Η στήριξη της πλήρους ενσωμάτωσης και συμμετοχής των ατόμων με αναπηρία αποτελούν κριτήρια προόδου και ανθρωπισμού και συμβάλλουν στη διαμόρφωση των μελλοντικών αντιλήψεων για αξιοπρέπεια και ευημερία μεταξύ των διαφορετικών ομάδων.Υπεύθυνοι οι εκπαιδευτικοί της Φυσικής Αγωγής Λέτσιος Δημήτρης,Γκονέτη Όλγα,Μουζιούρα Λίνα.

από κάτω από: Εκδηλώσεις - δράσεις| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 3 Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.

Δεκέμβριος 2019