Mια σχολική αίθουσα …cinema

Φεβ 201923

Η εκπαίδευση στον/για τον Κινηματογράφο συνδέεται με τη σύγχρονη εκπαιδευτική διαδικασία ακόμα και αυτή του δημοτικού σχολείου. Ο γραμματισμός στα Μέσα και ο συνδυασμός του με την Κριτική Εκπαίδευση δημιουργούν συνθήκες ικανές να έχουμε στο μέλλον εκπαιδευμένους θεατές κινηματογράφου αλλά και εμπνευσμένους δημιουργούς.

Προκειμένου να εισαχθούν οι μικροί μαθητές και οι μικρές μαθήτριες του 18ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας στον κόσμο του Κινηματογράφου, την Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2019, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν δωρεάν γαλλόφωνες και γαλλικές ταινίες μικρού μήκους για παιδιά (animation και μυθοπλασίας).

Το ίδιο πρόγραμμα, με τίτλο: Les Jours Les Plus Courts / Οι Πιο Μικρές Μέρες”, το Δεκέμβριο παρουσιάστηκε στη Δράμα, στην Αθήνα, στα Χανιά, στη Λάρισα και στη Θεσσαλονίκη και πραγματοποιείται εδώ και χρόνια σε συνεργασία του Γαλλικού Ινστιτούτου με τα Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας & ClermontFerrand (Γαλλίας), που πρόσφατα γιόρτασαν και τα δύο τα 40α γενέθλιά τους. Σημειώνεται πως το Φεστιβάλ του Clermont-Ferrand θεωρείται το σημαντικότερο φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους στον κόσμο.

από κάτω από: Εκδηλώσεις - δράσεις| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Mια σχολική αίθουσα …cinema

Φεβρουάριος 2019

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.