Περιβαλλοντικό μονοπάτι στον Δήμο Κορδελιού-Ευόσμου

Την Παρασκευή 21/2/2020 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε2 τάξης στο πλαίσιο της συμμετοχής τους  στο εθνικό δίκτυο Βιώσιμη πόλη του ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού και Βερτίσκου προσπάθησαν να διερευνήσουν με τη μέθοδο του  περιβαλλοντικού μονοπατιού το φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον του δήμου. Με φύλλα εργασίας ανά χείρας  και πολύ ενθουσιασμό κατέγραψαν τα καλά και τα άσχημα του δήμου μας!

Κατά το περιβαλλοντικό μας μονοπάτι ξεκινήσαμε από το σχολείο μας, περάσαμε από τα πιο παλιά σχολεία του δήμου μας, το 1ο  Δημοτικό Ευόσμου και το 1ο Γυμνάσιο Ευόσμου, διασχίσαμε το κέντρο και καταλήξαμε στο πιο παλιό κτίσμα του δήμου μας, τον Άγιο Αθανάσιο. Εκεί μας περίμενε ιερέας που μας πληροφόρησε τόσο για την ιστορία του ναού όσο και το σπουδαίο έργο που επιτελείται εκεί. Παράλληλα, συμμετέχοντας φέτος για πρώτη φορά στο πρόγραμμα “Τα σχολεία προστατεύουν το κλίμα” οι μαθητές και οι μαθήτριες πήραν συνεντέξεις από τους πολίτες για την κλιματική αλλαγή και τις επιπτώσεις που παρατηρούν στο περιβάλλον του δήμου μας.

Η συμμετοχή έξι γονέων στη δράση   λειτούργησε καταλυτικά στην ομαλή υλοποίησή της.
Υπεύθυνη δράσης: Αγγίδου Χρυσή ΠΕ70