Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου-Ευαισθητοποίηση για την αποδοχή και αναγνώριση της αξίας της διαφορετικότητας

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας για το Θέατρο στην Εκπαίδευση, η Β’ τάξη παρουσίασε ένα σχέδιο Εκπαιδευτικού Δράματος της δασκάλας της Θεατρικής Αγωγής με θέμα τη διαφορετικότητα και με αφορμή το κείμενο της Μαρίας Φραγκιά «Ξ όπως Ξιφίας» από το Ανθολόγιο Λογοτεχνικών Κειμένων Α και Β Δημοτικού. Οι συμμαθητές του Ξέρξη τον κοροϊδεύουν για τη μεγάλη σουβλερή του μύτη και δεν θέλουν να παίξουν μαζί του. Αυτός αποφασίζει να μην ξαναπάει σχολείο, αλλά η μαμά του τού λέει ότι η μύτη του έχει κάποια αξία που θα την ανακαλύψει μόνος του. Όταν οι συμμαθητές του πιάνονται στα δίχτυα ενός ψαρά, ο Ξέρξης θα καταλάβει την αξία της μύτης του, θα τους σώσει και θα γίνει ήρωας. Τότε, όλοι θα αποδεχτούν τη μοναδικότητά του που τον κάνει διαφορετικό .

Υπεύθυνη για τη δράση: Στεφανία Παπαμιχαήλ