Διάκριση της Δ΄τάξης του 18ου Δημοτικού Σχολείου στον διαγωνισμό Βravo Schools 2020

Λήψη αρχείου

O Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός Bravo Schools μας κινητοποίησε να ενημερωθούμε για τους 17 παγκόσμιους στόχους και να αναλάβουμε δράση για την υποστήριξή τους.  Υιοθετήσαμε την ολιστική προσέγγιση που προτείνει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα in action for a better word  και αναπτύξαμε προγράμματα που περιλαμβάνουν δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών μας, των οικογενειών τους, αλλά και της ευρύτερης τοπικής κοινωνίας καταθέτοντας προτάσεις για υπεύθυνες πρακτικές που μπορούν να υιοθετήσουν στην καθημερινή ζωή. Για την υλοποίηση του προγράμματος συνεργάστηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄τάξης, οι εκπαιδευτικοί Τσοπανίδης Σταμάτιος ΠΕ70, Νικοπούλου Μαρία ΠΕ06, Τριανταφύλλου Ελένη ΠΕ86 και η Διευθύντρια του σχολείου, Σαρρούδη Ιωάννα. Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 236 σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  με 657 συμμετοχές και 22.650 μαθητές.

Πιστεύουμε ότι βάλαμε το λιθαράκι μας και αφυπνήσαμε τη σχολική κοινότητα, τους μελλοντικούς ενεργούς πολίτες που θα φέρουν την αλλαγή στον πλανήτη.  Δεσμευόμαστε να γίνουμε πρεσβευτές των 17 παγκόσμιων στόχων γιατί ο  κόσμος μας αξίζει να γίνει καλύτερος!

H Διευθύντρια του σχολείου

Σαρρούδη Ιωάννα