7oς Διεθνής Διαγωνισμός-Ποντιακός Ελληνισμός: Μνήμες και όνειρα, Παρελθόν, Παρόν και Μέλλον

Σημαντική διάκριση του 18ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου στον 7ο Διεθνή Διαγωνισμό-Ποντιακός Ελληνισμός: Μνήμες και όνειρα, Παρελθόν, Παρόν και Μέλλον.

Η ιστορική μνήμη για να επιβιώσει πρέπει να ανασύρει μνήμες και συναισθήματα. Αυτό προσπαθήσαμε να κάνουμε κι εμείς με ένα σχέδιο εργασίας για τον Ποντιακό Ελληνισμό. Μιλήσαμε για τη Γενοκτονία των Ποντίων, παρακολουθήσαμε ντοκιμαντέρ και αναλύσαμε πίνακες ζωγραφικής. Μέσα σε ένα έντονα φορτισμένο συγκινησιακό κλίμα γράφτηκαν οι στίχοι ενός ποιήματος με τη συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών της Στ2 τάξης.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 05 20 000634 2

Μέρος του ποιήματος μελοποίησε η μουσικός του σχολείου μας, Νατάσα Ρουβολή, και το τραγούδησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄τάξης. Το τραγούδι “Αφήνω την πατρίδα μου” έλαβε το 1ο Βραβείο.

Τις ζωγραφιές δημιούργησαν μαθητές και μαθήτριες της Ε΄τάξης.

Αφήνω την πατρίδα μου

Το 1ο βραβείο έλαβε, επίσης, το εικαστικό έργο ” Πόνος και Ελπίδα” που δημιούργησε η μαθήτρια της Στ΄τάξης,  Κολεσνίκοβα Ανδριάνα.

ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΕΥΟΣΜΟΣ 18ο ΔΗΜ ΣΤ2 ΚΟΛΕΣΝΙΚΟΒΑ ΑΝΔΡΙΑΝΑ

20230518 114344

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριές μας!

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ρουβολή Νατάσα, Σαρρούδη Ιωάννα

Ως προς τον διαγωνισμό (2022-2023), παραθέτουμε και ορισμένα αριθμητικά στοιχεία:

• 184 σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, γενικής και ειδικής αγωγής
  • Από Ελλάδα, Κύπρο (30 σχολικές μονάδες) και Ομογένεια (5 σχολικές μονάδες) (Αγγλία, ΗΠΑ)
  • 000 περίπου μαθητές
  • 550 εκπαιδευτικοί