2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός “Νίκη Γουλανδρή” με θέμα “Μια ωραία πεταλούδα”

Το Εκπαιδευτικό Τμήμα του Μουσείου Γουλανδρή οργάνωσε για την σχολική χρονιά 2021 – 2022 τον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο «Μια ωραία πεταλούδα». Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Α/βάθμιας εκπαίδευσης και έχει ως σκοπό οι μαθητές να γνωρίσουν τις πεταλούδες.

Αναλυτικότερα:

Στόχοι: οι μαθητές / μαθήτριες επιδιώκεται:

• να εντοπίσουν τις πεταλούδες της περιοχής που ζουν.
  • να παρατηρήσουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους.
  • να εξοικειωθούν και να παρακολουθήσουν την παρουσία τους, ανάλογα με την εποχή του χρόνου.
  • να ανακαλύψουν τη βιοποικιλότητα των πεταλούδων.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 132 σχολεία από όλη την επικράτεια με 2.136 συμμετοχές από όλες τις τάξεις της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Δόθηκαν 12 βραβεία. Το μουσείο όρισε, επίσης, και 100 επαίνους για τους 100 μαθητές που η κριτική επιτροπή αποφάσισε να διακριθούν για την άρτια δουλειά τους. Δύο από τους επαίνους δόθηκαν σε μαθήτριες του 18ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου.  Θερμά συχγαρητήρια στην Ελισάβετ Χαζαρίδου, μαθήτρια της Στ΄τάξης, στη Μερσάντα Μαρκάι,  μαθήτρια της Ε΄τάξης και στην εικαστικό Μαρία Ανδρικοπούλου που παρακίνησε τα παιδιά να λάβουν μέρος στον διαγωνισμό.

IMG 20220615 082245