Πρόγραμμα Σχολικής Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης “Οδυσσέας 2021”

ΟΔΥΣΣΈΑΣ

Με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε τη συμμετοχή μας στο Πρόγραμμα Σχολικής Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης «Οδυσσέας 2021»- ΤΠΕ και Δημιουργικότητα στο Σύγχρονο Σχολείο.

Στο πλαίσιο του προγράμματος «ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2021» συμμετέχουν 2.600 μαθητές, 222 εκπαιδευτικοί από 148 τάξεις και 112 δημοτικά σχολεία από την Ελλάδα και την Κύπρο. Το 18o Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου συμμετέχει με τη Στ1 τάξη και τους εκπαιδευτικούς Αγγίδου Χρυσή ΠΕ70 και Μπαρμπάτση Κωνσταντίνο ΠΕ86. Συνεργάζεται με την Ε1 τάξη του Δημοτικού Σχολείου Μελισσοχωρίου. Οι τηλεδιασκέψεις θα πραγματοποιηθούν στο διάστημα μεταξύ Μαρτίου-Ιουνίου 2021.

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που στοχεύει στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψης των παιδιών με την αξιοποίηση της τεχνολογίας και της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης! Το πρόγραμμα τέθηκε υπό την Αιγίδα της Προέδρου της Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου.

Καλό μας Ταξίδι!