Θαυμάζοντας τον πλούτο του Πολεμικού Μουσείου Θεσσαλονίκης

Την Παρασκευή 24/01/2020 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δ΄και Στ΄τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Πολεμικό Μουσείο της Θεσσαλονίκης, ξεναγήθηκαν στους χώρους του και θαύμασαν  κειμήλια που σχετίζονται με τη νεότερη και σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας, όπως στολές όλων των σωμάτων των ελληνικών ενόπλων δυνάμεων, όπλα εποχής, φωτογραφίες χάρτες, λιθογραφίες, πίνακες ζωγραφικής και επιστολικά δελτάρια.

Επίσης, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και παρόμοια κειμήλια προερχόμενα από στρατούς άλλων κρατών που συμμετείχαν σε όλες τις ιστορικές περιόδους ύπαρξης του ελληνικού κράτους είτε ως αντίπαλοι είτε ως σύμμαχοι του.

Τέλος,  οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης παρακολούθησαν ειδικά οπτικοποιημένη εκπαιδευτική προβολή για την κατασκευή της διώρυγας της Κορίνθου και της Δ΄για τη ναυμαχία της Σαλαμίνας.

Οι μαθητές έτσι είχαν, αφενός,  την ευκαιρία να γνωρίσουν, να παρατηρήσουν και να αισθανθούν  και , αφετέρου, να ευασθητοποιηθούν σε θέματα πολιτισμού.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Καραγεωργίου Δημήτριος-Τσοπανίδης Σταμάτιος