Ημερίδα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης

Στο πλαίσιο των δράσεων-πρωτοβουλιών των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων των σχολείων του σχολικού μας συγκροτήματος  πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία τη Δευτέρα 11 Νοεμβρίου η απογευματινή ημερίδα με θέμα «Πώς μιλάω στο παιδί μου για το σεξ;» με ομιλήτριες την κα Βράνα  Όλγα, παιδίατρο, εντατικολόγο και συντονίστρια του 3ου Τ.ΟΜ.Υ Κορδελιού-Ευόσμου και την κα Διαμαντή Διονυσία, μαία .

Η ομιλία επικεντρώθηκε στον λόγο για τον οποίο πρέπει να μιλήσουν οι γονείς στο παιδί τους για το σεξ, στο τι,πώς και πότε πρέπει να του το πουν, στις αλλαγές που συμβαίνουν κατά τη διάρκεια της εφηβείας, στους ιούς που προκαλούν καρκίνο και γενικότερα στο τι είναι η σεξουαλικότητα και η σεξουαλική αγωγή. Ακόμη, ανέφεραν στατιστικά δεδομένα ερευνών σύμφωνα με τα οποία η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση καθυστερεί την έναρξη της σεξουαλικής δραστηριότητας.

Τέλος, έδωσαν χρήσιμες συμβουλές για την αποτελεσματική επικοινωνία των γονέων με τα παιδιά τους αναφορικά με το θέμα της σεξουαλικότητας.

Οι γονείς προβληματισμένοι διατύπωσαν αρκετά ερωτήματα και ακολούθησε ζωηρή συζήτηση.