Το ταξίδι της σακούλας

Στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης των παιδιών για την προστασία του περιβάλλοντος, κάναμε ένα πείραμα με μια πλαστική σακούλα. Στόχοι του πειράματος  ήταν να  κατανοήσουν τα παιδιά το πόσο μακριά μπορεί να ταξιδέψει μια σακούλα, το μέγεθος της καταστροφής του περιβάλλοντος καθώς και να συνεργαστούν προκειμένου να πετύχουν το αποτέλεσμα.

Χωρίσαμε τα παιδιά σε 2 ομάδες και ορίσαμε ένα σημείο με μια γραμμή στο οποίο επιθυμούμε να φτάσουν. Στόχος του παιχνιδιού είναι η κάθε  ομάδα φυσώντας να καταφέρει να φτάσει τη σακούλα μέχρι το σημείο που υποδείξαμε, χωρίς να πέσει κάτω.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ: Οι μαθητές αντιλήφθηκαν ότι με τον αέρα μια σακούλα μπορεί να ταξιδέψει  μέχρι τη θάλασσα και να καταλήξει στο στομάχι ενός ψαριού… Επιπλέον, το αποτέλεσμα προέκυψε  από ομαδική εργασία. Διασκέδασαν το παιχνίδι και τους φάνηκε εύκολο, αφού συνεργάστηκαν  για να πετύχουν. Εάν δοκίμαζε ο καθένας μόνος του, θα χρειαζόταν να καταβάλλει  μεγαλύτερη προσπάθεια.

Η δράση υλοποιήθηκε από την εκπαιδευτικό ΠΕ70 Βασιλική Γκράνα τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β2 τάξης.