Ενημέρωση για την Ευρωπαϊκή Ένωση και την προστασία των προσωπικών δεδομένων

Την Τετάρτη 10/4/2019 επισκέφτηκε το σχολικό μας συγκρότημα η κ. Όλια Παναγιωτοπούλου, εκπρόσωπος του Europe Direct. Συγκεκριμένα, τα τμήματα Δ2 του 18ου Δημοτικού Ευόσμου και Δ3 του 2ου Δημοτικού Ευόσμου αρχικά ενημερώθηκαν με άμεσο και παραστατικό τρόπο για την Ευρωπαϊκή Ένωση, τον τρόπο δημιουργίας της, τους στόχους της και τη θέση της Ελλάδας μέσα σ’ αυτήν. Στη συνέχεια, η παρουσίαση επικεντρώθηκε σε ένα πολύ ενδιαφέρον και ευαίσθητο θέμα, που αντιμετωπίζουμε τα τελευταία χρόνια όλοι και ιδιαίτερα τα παιδιά, τα προσωπικά δεδομένα. Με πολύ ιδιαίτερο και απλό τρόπο τα παιδιά γνώρισαν από ποιους κινδύνους απειλούνται κάθε φορά που περιηγούνται στο διαδίκτυο, έμαθαν τρόπους για να προφυλάσσονται αλλά και πώς να αντιμετωπίζουν ο,τιδήποτε περίεργο συναντήσουν όταν κάθονται στον υπολογιστή ή στο tablet. Μέσα από το διάλογο και τα πολύ εύστοχα παραδείγματα που χρησιμοποίησε τα παιδιά όχι απλά ενημερώθηκαν αλλά ενεργοποιήθηκαν και αντιλήφθηκαν ότι πρέπει να είναι πιο υπεύθυνα κάθε φορά που εισέρχονται στο διαδίκτυο.
Να ευχαριστήσουμε την κ. Όλια Παναγιωτοπούλου για την εξαιρετική παρουσίασή της, αλλά και την άμεση ανταπόκρισή της στο κάλεσμά μας.

Οι εκπαιδευτικοί που συνεργάστηκαν:

Αγγίδου Χρυσή, Δασκάλα του Δ2 του 18ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου, μέλος των Teachers4Europe από το 2011

Νώλη Ειρήνη, Δασκάλα του Δ3 του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου, μέλος των Teachers4Europe από το 2013″