ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ-ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ

Στα πλαίσια της σχολικής εβδομάδας εθελοντισμού σχεδιάστηκε δράση για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των δημοτών αναφορικά με τη μη χρήση πλαστικού καλαμακιού.

Την Τετάρτη 3/4/1019 οι μαθητές/ήτριες της Γ΄τάξης  φορώντας τα καπελάκια του εθελοντισμού ξεκίνησαν με ενθουσιασμό από το σχολείο και κατευθύνθηκαν προς την πλατεία του Ευόσμου για να ενημερώσουν τους δημότες για τον περιβαλλοντικό αντίκτυπο της χρήσης του πλαστικού καλαμακιού.

Μίλησαν με τη διεύθυνση των καταστημάτων, τους ενημέρωσαν για τη δράση τους και ζήτησαν την άδειά τους να μοιράσουν καλαμάκια χάρτινα στους πελάτες των καταστημάτων τους.

Έπαιξαν το θεατρικό που έγραψαν και σκηνοθέτησαν αρκετές φορές μπροστά σε κοινό και χειροκροτήθηκαν.

Γύρισαν κατενθουσιασμένοι στο σχολείο και με παλμό φώναξαν το σύνθημα στους συμμαθητές τους.

Και οι γονείς στο πλευρό μας!

Υπεύθυνη για τη δράση η εκπαιδευτικός της Γ΄τάξης, Μπαξεβάνου Στεργιανή