Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Οι μαθητές/ήτριες των Ε΄και Στ΄τάξεων παρακολούθησαν  ενημερωτική ημερίδα στην Υποδιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού εγκλήματος η θεματολογία της οποίας ήταν:

•  η αποστολή της Διεύθυνσης και της Υποδιεύθυνσης Δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος,
  • οι διαδικτυακές απειλές και τα ενδεδειγμένα μέτρα προστασίας,

• τα αδικήματα και ο τρόπος που αυτά διαπράττονται μέσω διαδικτύου,
  • το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού,

•  οι κίνδυνοι που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης, καθώς και οι ενεδειγμένες ενέργειες πρόληψης και αντιμετώπισης των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες  .

Παρουσιάστηκε, επίσης, η εφαρμογή «Cyberkid” η οποία απευθύνεται σε ανηλίκους και η οποία δίνει τη δυνατότητα στους πολίτες με τη χρήση ενός κουμπιού να επικοινωνούν άμεσα μέσω της γραμμής sos  με το κέντρο επιχειρήσεων «Cyberalert” της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Τέλος, μοιράστηκε στους μαθητές/ήτριες η Φιλική σύμβαση Γονέων -Παιδιού (ηλικίας 11-14 ετών) περί χρήσης διαδικτύου.

Ευχαριστούμε πολύ τους συντελεστές της οργάνωσης της ημερίδας για την εμπεριστατωμένη ενημέρωση για τους κινδύνους που ελλοχεύουν στο διαδίκτυο.