EΥΡΩΠΑΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΓΛΩΣΣΩΝ

Στις 26 Σεπτεμβρίου κάθε χρόνο γιορτάζεται η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών. Τρεις είναι οι γενικοί στόχοι αυτής της ημέρας:

1. η ευαισθητοποίηση του κοινού για τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών και την πολυμορφία των διάφορων γλωσσών που μαθαίνονται, ώστε να αυξηθεί η πολυγλωσσία και η διαπολιτισμική κατανόηση.
  2. η προαγωγή της πλούσιας γλωσσικής και πολιτιστικής πολυμορφίας στην Ευρώπη, ώστε να διατηρηθεί και να καλλιεργηθεί.
  3. η ενθάρρυνση της δια βίου εκμάθησης γλωσσών, εντός και εκτός σχολείου, με σκοπό τις σπουδές, τη διασκέδαση, τις ανταλλαγές ή την εξυπηρέτηση επαγγελματικών αναγκών.

Στα πλαίσια αυτά οι μαθητές/ήτριες της Δ2 τάξης έδωσαν μια πολυγλωσσική διάσταση στην πρωινή προσευχή καλημερίζοντας τους συμμαθητές/ήτριές τους σε διαφορετικές ευρωπαϊκές γλώσσες. Η συνέχεια δόθηκε στην τάξη καθώς είχαν την ευκαιρία να πάρουν πρωινό όλοι μαζί δοκιμάζοντας γεύσεις από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες.  Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γονείς που με μεγάλη προθυμία ετοίμασαν τις λιχουδιές.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αγγίδου Χρυσή