Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής “Αριστοτέλης” 2018

Συγχαρητήρια στον Θεοδοσιάδη Κωνσταντίνο, μαθητή της Ε΄τάξης του σχολείου μας που συμμετείχε στη β΄φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού και βραβεύτηκε με το 3ο βραβείο αριστείας.

Η συμμετοχή των μαθητών στους Πανελλήνιους Διαγωνισμούς δε στοχεύει στην οποιαδήποτε συγκυριακή βαθμολογική κατάταξή τους, ούτε οι καλές επιδόσεις είναι αυτοσκοπός. Η συμμετοχή τους στοχεύει στην εξοικείωσή τους με ένα ευρύτερο του σχολείου τους περιβάλλον άμιλλας, με εφαρμογή της Επιστημονικής Μεθοδολογίας με Διερεύνηση με διαθεματικά εναύσματα ενδιαφέροντος και υποθέσεις, με πειραματισμούς -απαραίτητα- και συμπεράσματα/γενικεύσεις  (όπως επιβάλουν τα Αναλυτικά Προγράμματα και οι διεθνείς πρακτικές της εκπαίδευσης στις Φυσικές Επιστήμες).

Ο μεγάλος αριθμός των συμμετεχόντων μαθητών και σχολείων στους Πανελλήνιους Διαγωνισμούς “Αριστοτέλη” επιτρέπει όχι μόνο την ανάπτυξη ευρείας άμιλλας μεταξύ των μαθητών και τη βελτιστοποίηση της προετοιμασίας τους για να γίνουν ενεργοί πολίτες – με γνώση του φυσικού κόσμου, ορθολογική σκέψη, κριτική ικανότητα- ή ακόμη για την προετοιμασία τους για την περαιτέρω εκπαίδευσή τους, αλλά διευκολύνει και την εξαγωγή συμπερασμάτων για τη βελτιστοποίηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας και των αναλυτικών προγραμμάτων και πρακτικών.

1 σχόλιο στο “Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής “Αριστοτέλης” 2018