Ενημέρωση για το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct

Την Πέμπτη 3/5 επισκέφθηκε το σχολείο μας η Όλια Παναγιωτοπούλου από το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct Δήμου Θεσσαλονίκης, το οποίο ιδρύθηκε το 2013 και λειτουργεί υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Στο κέντρο αυτό ο πολίτης μπορεί να απευθυνθεί τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για να λάβει πληροφορίες σχετικές με την Ευρωπαϊκή Ένωση σε οποιαδήποτε από τις 23 επίσημες Ευρωπαϊκές γλώσσες, συμπεριλαμβανομένης της Ελληνικής.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το όραμα  και τις αξίες της ΕΕ, για.τη λειτουργία των οργάνων και των οργανισμών της , καθώς επίσης, για τη χρησιμότητα των Κέντρων Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct.

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Όλια Παναγιωτοπούλου για τη χρήσιμη αυτή ενημέρωση.