Εβδομάδα εθελοντισμού Νοιάζομαι και Δρω

Στο πλαίσιο της εβδομάδας εθελοντισμού του εκπαιδευτικού προγράμματος Νοιάζομαι και Δρω πραγματοποιήθηκαν οι παρακάτω δράσεις:

Δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης

Το Στ΄2 επισκέφτηκε το Μικροβιολογικό Εργαστήριο του Κέντρο Υγείας Ευόσμου και ενημερώθηκε από την υπεύθυνη του Μικροβιολογικού Εργαστηρίου. Έγινε επίδειξη αιμοληψίας, ακολούθησε μελέτη του αίματος και των συστατικών του στα μικροσκόπια του εργαστηρίου και ενημέρωση για την εθελοντική αιμοδοσία.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αγγίδου Χρυσή,  Ζαντήρη ‘Ολγα

Δράση περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης

Οι μαθητές του ΣΤ1 πραγματοποίησαν εθελοντική δράση καθαρισμού της αλάνας που βρίσκεται μπροστά στο Κέντρο Υγείας γιατί νοιάζονται και θέλουν τη γειτονιά τους καθαρή. Συλλέξανε γόπες, μπουκάλια, αναπτήρες, παντόφλες, μπάλα, χαρτιά, κουτιά από αναψυκτικά και έκαναν  τον απαραίτητο διαχωρισμό των υλικών σε ανακυκλώσιμα και μη.

Να και ένα σκουπίδι διαφορετικό από τα άλλα. Εικαστική παρέμβαση της φύσης!

Να

Οι πεταμένες γόπες κυριαρχούσαν στο χώρο της αλάνας. Ωστόσο, βρήκαμε και συγκεντρωμένες πολλές σ’ ένα σημείο. Κάποιος οδηγός καθάρισε το αμάξι του πετώντας τις γόπες στην αλάνα…

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με τη δράση. Ζήτησαν να καθαρίσουν και άλλους χώρους στο μέλλον.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μαλιούφας Γεώργιος, Μαργαρίτη Αικατερίνη, Σαρρούδη Ιωάννα