Το 18ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου συμμετέχει στην Εβδομάδα Εθελοντισμού του “Νοιάζομαι και Δρω” από τις 12 έως και τις 18 Μαρτίου 2018

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος “Νοιάζομαι και Δρω” το σχολείο μας πραγματοποιεί  δράσεις με άξονα τον εθελοντισμό, την αλληλεγγύη και την ενεργό πολιτειότητα, ενθαρρύνοντας με αυτόν τον τρόπο την ενσυνείδητη συμμετοχή όλης της κοινωνίας σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον, την προστασία της χλωρίδας και της πανίδας, την προάσπιση των δικαιωμάτων του ανθρώπου, την υγεία, την αρωγή ευάλωτων κοινωνικών ομάδων κ.α.

Δράσεις του σχολείου

Οι μαθητές του Γ1 σχεδιάζουν την αφίσα του Νοιάζομαι και Δρω και ζωγραφίζουν τι μπορούν να προσφέρουν οι ίδιοι. Με τις ζωγραφιές τους έδειξαν ότι νοιάζονται για τα πουλιά , τα  ζώα,  τη φύση και το περιβάλλον γενικότερα, αλλά και για τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη.

Η εβδομάδα εθελοντισμού στοχεύει στη διάχυση του εθελοντισμού και της ενεργού πολιτειότητας, όχι μόνο στην εκπαιδευτική κοινότητα, αλλά σε κάθε άνθρωπο ξεχωριστά.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός

Σαρρούδη Ιωάννα