Διεύθυνση, τηλέφωνο, email

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά 9 Ιουνίου, 2010 18ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Ασφαλής χρήση διαδικτύου

Το διαδίκτυο (internet) είναι ένα «αόρατο» δίκτυο που συνδέει ένα πλήθος υπολογιστών σε όλο τον κόσμο, έτσι ώστε να μπορούν να επικοινωνούν και να ανταλλάσσουν πληροφορίες και αρχεία.

Μέσα από το διαδίκτυο (internet) και τον παγκόσμιο ιστό (World Wide Web – WWW) μπορούμε:
Να στείλουμε μηνύματα και να μιλήσουμε με φίλους απ’ όλο τον κόσμο.
Να βρούμε πληροφορίες για τις εργασίες του σχολείου
Να μοιραστούμε τραγούδια, βίντεο, φωτογραφίες με φίλους μας
Να βρούμε πληροφορίες για πρόσωπα, υπηρεσίες, προϊόντα κλπ.
Να διαβάσουμε εφημερίδες, περιοδικά και να ενημερωθούμε για τα τελευταία νέα από ειδησεογραφικούς δικτυακούς τόπους
Να κάνουμε συναλλαγές με Τράπεζες, Εφορία, ΚΕΠ και άλλους φορείς
Να αγοράσουμε από ένα βιβλίο μέχρι ένα αυτοκίνητο
Να παίξουμε και να διασκεδάσουμε.

Οι δυνατότητες που μας δίνει το διαδίκτυο δεν μπορούν να διαχωριστούν από τους πιθανούς κινδύνους που υπάρχουν. Οι κίνδυνοι αυτοί αφορούν όλους τους χρήστες (δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων, κλοπή προσωπικών κωδικών, υπερχρεώσεις πιστωτικών καρτών κτλ) κυρίως όμως τα παιδιά ως προς την έκθεσή τους α) σε σελίδες με ακατάλληλο περιεχόμενο (π.χ. βίαιο, ρατσιστικό, πορνογραφικό κτλ) και β) την εξαπάτησή τους από ενήλικές που προσποιούνται τους ανήλικούς.

Η σωστή χρήση του διαδικτύου απ’ όλους μας είναι ιδιαίτερα σημαντικό θέμα και προς αυτή την κατεύθυνση έχουν δραστηριοποιηθεί αρκετοί φορείς.

Διευθύνσεις στις οποίες θα βρείτε περισσότερες πληροφορίες:

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά 8 Ιουνίου, 2010 18ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Χρήση ιστολογίου

Τρόπος χρήσης ιστολογίου από παιδιά και εκπαιδευτικούς

1η δημοσίευση

Καλωσήρθατε στο ιστολόγιο του 18ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας!
Το ιστολόγιο μας απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές του σχολείου μας και στους γονείς τους και βέβαια σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα. Με χαρά θα δεχτούμε τα σχόλιά σας στις δημοσιεύσεις μας.

1 σχόλιο Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά 7 Ιουνίου, 2010 18ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

• Σύνδεσμοι

• Πηγές - Feeds