Το σχολείο μας

Όταν όλοι γινόμαστε μια κοινότητα με στοχοπροσήλωση, να τι μπορούμε να κάνουμε!

Το Νοέμβριο του 2017, γονείς και δάσκαλοι, αποφάσισαν να καλλωπίσουν το σχολείο. Η κατάσταση δεν πήγαινε άλλο: Σοφάδες πεσμένοι, τοίχοι βρώμικοι που είχαν να βαφούν δεκαετίες, μια κατάσταση που δεν τιμούσε κανέναν και δεν άξιζε στα παιδιά μας.

Με χρήματα του σχολείου αγοράσθηκαν τα υλικά και για τέσσερα Σαββατοκύριακα από τις 9 το πρωί μέχρι τις 6 το βράδυ, νύχτα, κατέφταναν στο σχολείο, γονείς και εκπαιδευτικοί, ο καθένας όσο μπορούσε και σοφατίζανε, στοκάρανε, βάφανε… Ό,τι ήξερε ο καθένας. Υπήρχαν άνθρωποι που δεν είχαν κάνει ποτέ τους τέτοιου είδους εργασία, αλλά τα κατάφεραν θαυμάσια.

Το αποτέλεσμα τους δικαίωσε. Τώρα όλοι μας απολαμβάνουμε ένα καθαρό γεμάτο χρώματα σχολείο.

Οι φωτογραφίες του «πριν» και του «μετά» τα λένε όλα.

Το πριν ….

Το μετά …

26/5/1770: Λήγει η αποτυχημένη επαναστατική προσπάθεια των Ελλήνων το 1770 (Ορλοφικά)
    Η αποτυχημένη επανάσταση των Ελλήνων το 1770, γνωστή και ως Ορλωφικά ή Ορλοφικά, υποκινήθηκε από τους Ρώσους εναντίον των Οθωμανών κατά τη διάρκεια του Ρωσοτουρκικού πολέμου (1768-74). Στη διάρκειά της σημειώθηκαν εξεγέρσεις σε διάφορα μέρη της νησιωτικής και ηπειρωτικής Ελλάδας, στην Ήπειρο, τη Θεσσαλία, τη Στερεά Ελλάδα και κυρίως στην Πελοπόννησο. Πήρε το όνομα της από τους υποκινητές των Ρώσων αξιωματούχων αδελφών Ορλώφ.