ΘΕΜΑ : «Εγγραφές μαθητών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2019-2020»

Λαμβάνοντας υπόψη την παρ. 4α, του άρθρου 6, του ΠΔ 79/2017 (ΦΕΚ 109 Α) ,οι εγγραφές τη σχολική χρονιά 2018-19 στα Νηπιαγωγεία θα πραγματοποιηθούν από 6 έως 20 Μαΐου 2019.
         Συγκεκριμένα, εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2019-20, μαθητές γεννημένοι το 2014 και 2015.Η φοίτηση στα νηπιαγωγεία είναι διετής και εγγράφονται σε αυτά νήπια, που συμπληρώνουν, την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής, ηλικία τεσσάρων (4) ετών. (περ. γ΄ της παρ.3 του άρθρου 33 του νόμου 4521/2018 (ΦΕΚ 38Α).

     Στο 17ο Νηπιαγωγείο Ιλίου θα ανήκει η περιοχή που περικλείεται από τις οδούς:
                                                                                              Ιωνίας– Πωγωνίου- Ελαιών- Γοργοποτάμου- Ηροδότου-                                                                                          Αμμοχώστου – Πετρουπόλεως.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ:

    α) Αίτηση εγγραφής – Υπεύθυνη δήλωση ( επισυνάπτεται )   ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ 17ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΙΛΙΟΥ- 2019-20
   β) Το πιστοποιητικό γέννησης των μαθητών αναζητείται από το Νηπιαγωγείο μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος «myschool» από τον ΟΠΣΥΔ, σύμφωνα με την υπ΄ αρ. Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ.
      γ) Αποδεικτικό στοιχείο, όπως προβλέπεται από την παρ. 4β, του άρθρου 6, του Π.Δ. 79/2017(ΦΕΚ 109 Α), από το οποίο, διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. Οι αιτήσεις εγγραφής υποβάλλονται αποκλειστικά και μόνο στο νηπιαγωγείο που ανήκουν οι μαθητές σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας ( παρ.4, άρθρο 6, ΠΔ 79/2017 ΦΕΚ 109 Α ).(Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ ή Αντίγραφο Φορολογικής Δήλωσης της οικογένειας)  ΟΡΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ 17ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΙΛΙΟΥ
δ) Υπεύθυνη δήλωση του γονέα/κηδεμόνα ότι αναλαμβάνει την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου (συμπεριλαμβάνεται στο έντυπο της αίτησης-υπεύθυνης δήλωσης).
     ε) Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
    στ) Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, συμπληρωμένο από παιδίατρο , σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο ΑΔΥΜ
 Στην περίπτωση των μαθητών/-τριών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ ή κρατικό ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη κρατική αρμόδια υπηρεσία. Επισημαίνεται ότι η γνωμάτευση αυτή δεν αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής του μαθητή/- τριας στο νηπιαγωγείο, διευκολύνει όμως την οργάνωση για υποστήριξη μαθητών με ΕΕΑ.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟΥ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ:

Στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:
α) τα νήπια/προνήπια των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους.
β) τα νήπια/προνήπια των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (μαθητές πολύτεκνων/τρίτεκνων/μονογονεϊκών οικογενειών, μαθητές με γονείς με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένους σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένους).
γ) πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ
Προϋποθέσεις συμμετοχής μαθητών στο τμήμα πρόωρης υποδοχής (7:45-8:30):
Στο τμήμα πρόωρης υποδοχής δικαίωμα συμμετοχής έχουν νήπια/ προνήπια τα οποία είναι εγγεγραμμένα και φοιτούν στο ολοήμερο πρόγραμμα.
Πρόωρη αποχώρηση νηπίων/ προνηπίων από το Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν προβλέπεται.

ΩΡΕΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ:

Για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται

μετά την αποχώρηση των υποχρεωτικών τμημάτων στη 13:15 έως 14:30 μ.μ.

Σας ευχαριστούμε