Υπεύθυνες Δηλώσεις Απουσίας Μαθητή/τριας

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες.

Για την καλύτερη οργάνωση της επαναλειτουργίας του σχολείου μας, μπορείτε να συμπληρώνετε υπεύθυνη δήλωση για τη μη προσέλευση του παιδιού σας στο σχολείο, εφόσον ο/η μαθητής/τρια ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19 (πρώτη δήλωση), ή έρχεται σε στενή επαφή με άτομο του οικογενειακού του περιβάλλοντος που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου, ή ήδη νοσεί (δεύτερη δήλωση).

Η κοινή υπουργική απόφαση (αριθμ. ΔΙΔΑΔ/Φ. 64 /315/οικ.8030/2020 – ΦΕΚ 928/Β/18-3-2020 ορίζει ως ομάδες αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη COVID-19 τις εξής:
1. Άτομα με βαριά καρδιοπάθεια.
2. Άτομα με βαριά πνευμονοπάθεια.
3. Άτομα με αρρύθμιστο σακχαρώδη διαβήτη.
4. Καρκινοπαθείς υπό ενεργό ακτινοθεραπεία ή ανοσοθεραπεία.

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες που εμπίπτουν σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες να στείλουν το αργότερο έως την Πέμπτη, 28 Μαΐου και ώρα 18:00 μ.μ. την επισυναπτόμενη Υπεύθυνη Δήλωση στο mail του σχολείου: mail@17dim-nikaias.att.sch.gr

Υποδείγματα Υπεύθυνων Δηλώσεων:

1. Για μαθητή/τρια που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19.

2. Για μαθητή/τρια που στο οικογενειακό του περιβάλλον υπάρχει άτομο που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κίνδυνου για νόσηση από COVID-19.

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία