ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΚΩΔΙΚΩΝ

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Για την πρόσβαση όλων των μαθητών στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες της ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης του σχολείου μας, οι μαθητές είναι απαραίτητο να αποκτήσουν μαθητικό λογαριασμό και κωδικούς πρόσβασης στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ).

Η εγγραφή γίνεται από τον κηδεμόνα κάθε μαθητή/μαθήτριας μέσω της εφαρμογής εγγραφής που βρίσκεται στη διεύθυνση:  https://register.sch.gr/students/

Η εγγραφή πραγματοποιείται με τα στοιχεία μαθητών/γονέων, όπως αυτά αναγράφονται στο πιστοποιητικό γέννησης ή/και στον έλεγχο προόδου με τους βαθμούς του Α’ Τριμήνου, όπου αναγράφεται και ο Αριθμός Μητρώου Μαθητή.

Για την εγγραφή απαιτείται από τον κηδεμόνα: (α) η χρήση ηλεκτρονικής συσκευής με πρόσβαση στο Διαδίκτυο και (β) να διαθέτει κινητό τηλέφωνο και προσωπική ηλεκτρονική διεύθυνση αλληλογραφίας (email).

Αναλυτικά οι οδηγίες εγγραφής από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο βρίσκονται στον παρακάτω σύνδεσμο:

Οδηγίες Δημιουργίας Μαθητικού Λογαριασμού στο Π.Σ.Δ

Οι μαθητές/τριες πρέπει να φυλάξουν το username και τον κωδικό πρόσβασης, ώστε να μπορούν να  εισέρχονται στην πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης.