17ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας

Τα νέα του σχολείου μας

3 Δεκεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Δεκ 20186

Τη Δευτέρα, 3-12-2018, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, τα δύο τμήματα της  Στ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Γιάννουλης με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους και της Διευθύντριας του σχολείου μας. Εκεί, μας υποδέχτηκαν ενθουσιασμένοι οι μαθητές του σχολείου, οι εκπαιδευτικοί τους και η διευθύντρια κ. Μπαλαμπέκου Όλγα . Οι μαθητές των δύο σχολείων συνεργάστηκαν, δημιούργησαν και έπαιξαν μαζί, συνειδητοποιώντας ότι “Όλοι είμαστε διαφορετικοί – Όλοι είμαστε ίσοι”.

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία καθιερώθηκε το 1992 και αποτελεί μια ευκαιρία για ευαισθητοποίηση στον αγώνα των ατόμων με αναπηρία για ίσες ευκαιρίες και κινητοποίηση υπέρ των δικαιωμάτων τους. Η επιλογή της ημερομηνίας αυτής συνδέεται με την υιοθέτηση από το διεθνή οργανισμό στις 3 Δεκεμβρίου 1982 του προγράμματος δράσης για τα ΑΜΕΑ, το οποίο οδήγησε στην υπογραφή της διεθνούς Σύμβασης για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία στις 30 Μαρτίου 2007. Σύμφωνα με το Τμήμα Κοινωνικής Ενσωμάτωσης Ατόμων με Αναπηρίες, ένας στους έξι πολίτες στην Ευρωπαϊκή Ένωση αντιμετωπίζει κάποιο είδος αναπηρίας.

FLFL0HAX0AI4E r

Στηρίζουμε την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

17ο Δημοτικό Λάρισας
Ι. Μαγριέ 1
41335, Λάρισα

Τηλέφωνο: 2410615598
email:mail@17dim-laris.lar.sch.gr

Αρχείο άθρων

«Μια επένδυση στη μόρφωση αποδίδει τον καλύτερο τόκο» Βενιαμίν Φραγκλίνος

«Όπως η γη, όσο γόνιμη κι αν είναι δεν μπορεί να κάμει τίποτα χωρίς καλλιέργεια, έτσι και ο νους, χωρίς εκπαίδευση δεν μπορεί να δώσει καλό καρπό» Πλούταρχος

Αγαπητοί γονείς και παιδιά,

Εκ μέρους του προσωπικού και της μαθητικής κοινότητας του 17ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας, σας καλωσορίζω στον ιστοχώρο του σχολείου μας.

Στη σημερινή εποχή της συνεχούς ανάπτυξης των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επισκεφτεί το σχολείο μας, να γνωρίσει το έργο μας, να μοιραστεί το όραμά μας για αλληλοσεβασμό-μάθηση-δημιουργία -χαρά σε ένα ασφαλές περιβάλλον με δημοκρατικές αρχές.

Ευχαριστώ όλους όσοι συμβάλλουν στην ενημέρωση της ιστοσελίδας μας εμπλουτίζοντάς την με δημιουργικές εργασίες και ενδιαφέρουσες δραστηριότητες της σχολικής μας κοινότητας.

Εύχομαι καλή πλοήγηση.

Μπακάλμπαση Ελένη