Βιωματικό Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

ekav 1200x600 c default

Την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το Βιωματικό Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών με ιδιαίτερη έμφαση στη Βασική Υποστήριξη της Ζωής (B.L.S.) με χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή, πλάγια θέση ασφαλείας και αντιμετώπιση πνιγμονής από ξένο σώμα. Επιπλέον συζητήθηκαν η αντιμετώπιση τραυματισμών-μικροτραυματισμών και παθολογικών καταστάσεων που μπορούν να έχουν οι μαθητές στο χώρο του σχολείου. Το σεμινάριο το διοργάνωσε η Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Φθ/δας σε συνεργασία με το ΕΚΑΒ Λαμίας και το παρουσίασαν οι διασ ώστες εκπαιδευτές κ. Κωνσταντίνα Λαγού και κ. Κωνσταντίνος Νικολάου. Το σεμινάριο το παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί από άλλα σχολεία,καθώς και αρκετοί εκπαιδευτικοί του σχολείου μας. Εξυπακούεται ότι θα γίνει διάχυση γνώσεων (ενδοσχολική επιμόρφωση), στους συναδέλφους εκπ/κούς του σχολείου μας που δεν το παρακολούθησαν στο προσεχές μέλλον.
Ως οικοδεσπότες ευχαριστούμε τους διασώστες εκπαιδευτές του ΕΚΑΒ, Κων/να Λαγού και Κων/νο Νικολάου για την πλήρη ενημέρωση-βοήθεια που μας παρείχαν,  τον δ/ντή Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Ν. Φθ/δας κ. Γκούμα Ευθύμιο και την υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Ν. Φθιώτιδος κ. Λεμόνη Ελένη για τη βοήθεια και υποστήριξη που μας προσέφερε για τη διοργάνωση του σεμιναρίου,  όλους τους συναδέλφους εκπ/κούς από τα άλλα σχολεία που παρευρέθηκαν και παρακολούθησαν το σεμινάριο.
Στο μέλλον ευελπιστούμε να πραγματοποιήσουμε ένα ανάλογο σεμινάριο για τους μαθητές των
μεγάλων τάξεων.