Σήκω Από Τον Καναπέ και Ζήσε Αθλητικά!!!

w16-142725photoziseahtlitika

Το καινοτόμο πρόγραμμα του υφυπουργείου Αθλητισμού Ζήσε Αθλητικά προωθεί το αθλητικό ιδεώδες και ήθος ως πρότυπα της καθημερινής μας ζωής, μέσα από την κοινωνικοποίηση των νέων, στο πλαίσιο της οικογενειακής και της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Στο προωθητικό βίντεο της δράσης που δημιουργήθηκε συμμετέχουν μεγάλοι αθλητές της χώρας μας, ο Δημήτρης Παπανικολάου, η Εβίνα Μάλτση, ο Μιχάλης Ζαμπίδης, ο Αλέξανδρος Γούνας, ο Τάκης Φύσσας και μας προτρέπουν να Ζήσουμε Αθλητικά!!!! Με μεγάλη έκπληξη είδαμε και τη συμμετοχή του συμμαθητή μας Στάθη από την Δ΄ τάξη του σχολείου μας! Από την μοναξιά του καναπέ και της μοναχικής θέασης μιας οθόνης μας προτρέπει να σηκωθούμε και να βγούμε έξω, αναζητώντας τους φίλους μας μέσα από τον αθλητισμό και την κοινωνική ζωή. Γιατί όπως αναφέρει και στο βίντεο ο πρωταθλητής κόσμου στο Κικ Μπόξινγκ, «Δεν έχει σημασία το πόσες φορές πέφτεις, αλλά το να σηκώνεσαι κάθε φορά που πέφτεις». Πολλά συγχαρητήρια στον Στάθη μας και στους αθλητές πρωταγωνιστές του βίντεο, με μια υπόσχεση – Ας κάνουμε όλοι, μικροί και μεγάλοι, πράξη τα λόγια τους!