Ασφάλεια στο διαδίκτυο – Διαδικτυακή ενημέρωση

b982148ccf6ce3c04bedfcd396a996c6_e-safety-clipart_421-199

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία σήμερα 10 Δεκεμβρίου 2020, η διαδικτυακή ενημέρωση με θέμα “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο”, στους μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων. Η κυρία Κατερίνα Μπουλνακάκη, εκπρόσωπος του Ελληνικού Κέντρου για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο, παρουσίασε με λόγια απλά και προσιτά στην ηλικία των μαθητών μας, τα βασικά θέματα που αφορούν σε σημαντικά προβλήματα που έρχονται αντιμέτωποι στην ψηφιακή εποχή, όπως προσωπικά δεδομένα, ψευδείς ειδήσεις, διαδικτυακός εκφοβισμός και η εικόνα του σώματος. Την εκδήλωση χαιρέτισε ο διευθυντής του σχολείου μας, κύριος Διονύσης Αναγνώστου και επίσης παρακολούθησαν και οι δάσκαλοι των τμημάτων, κ. Φούλη Τσαπρούνη, κ. Γιάννα Καλλούση, κ. Φωτεινή Καραγεωργοπούλου και κ. Δημήτρης Αγγελάκης. Αρκετοί απο τους γονείς των μαθητών παρακολούθησαν την ενημέρωση μαζί με τα παιδιά τους. Τους ευχαριστούμε όλους και προπάντων την κυρία Μπουλνακάκη και ευχόμαστε οι συμβουλές της να βοηθήσουν έστω και ένα κομμάτι στην ψηφιακή ηρεμία μικρών και μεγάλων….