ΤΗΛΕ-ΜΑΘΗΜΑΤΑ στην ΕΡΤ2

Από σήμερα Δευτέρα 30 Μαρτίου οι μαθητές θα μπορούν να παρακολουθούν μαθήματα εξ αποστάσεως από τη συχνότητα της ΕΡΤ2. Τα μαθήματα θα προβάλλονται σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και θα έχουν συνολική διάρκεια από μιάμιση  έως  δύο ώρες την ημέρα. Το κάθε μάθημα θα πραγματοποιείται με δασκάλους από το δημόσιο σύστημα εκπαίδευσης και θα είναι εμπέδωσης και επανάληψης, με υλικό του Υπουργείο Παιδείας. Τα μαθήματα των δύο πρώτων ημερών αφορούν τις μεγαλύτερες τάξεις του Δημοτικού και περιλαμβάνουν διδασκαλία Γλώσσας, Μαθηματικών, Φυσικών Επιστημών και Ιστορίας. Τις επόμενες ημέρες τα μαθήματα θα διευρυνθούν και για τις πρώτες τάξεις του δημοτικού, ενώ θα εμπλουτιστούν και με άλλα διδακτικά αντικείμενα.

Συγκεκριμένα, το πρόγραμμα των πρώτων ημερών του τηλεοπτικού σχολείου της ΕΡΤ2  έχει ως εξής:

Δευτέρα 30 Μαρτίου στις 10 π.μ.

1. Επαναληπτικό μάθημα στη Γλώσσα Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης, Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος
  2. Ιστορία Δ΄ τάξης, Εκπαιδευτικός: Γιώργος Δάβος
  3. Φυσική Ε΄ τάξης, Εκπαιδευτικός: Ουρανία Γκικοπούλου

Τρίτη 31 Μαρτίου στις 10 π.μ.

1. Μαθηματικά, Γ΄ & Δ΄ τάξης, Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη
  2. Μαθηματικά, Δ΄ & Ε΄ τάξης, Εκπαιδευτικός: Κώστας Χωριανόπουλος