Αγιασμός σχολικού έτους 2020 – 2021

8o  &  17ο ΔΗΜΟΤΙΚΑ  ΣΧΟΛΕΙΑ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Αγαπητοί γονείς,

Ευχόμαστε σε όλους σας υγεία, αισιοδοξία και δημιουργική διάθεση για το νέο σχολικό έτος   2020-2021.  Ένα σχολικό έτος με ειδικές υγειονομικές συνθήκες και αυστηρά πρωτόκολλα και από τον ΕΟΔΥ και τις αρμόδιες υπηρεσίες.  Πέρα από την ενημέρωση που θα έχετε σε τακτά χρονικά διαστήματα σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, οι Σύλλογοι Διδασκόντων αποφάσισαν τα παρακάτω:

• Φέτος ο αγιασμός λόγω των ειδικών συνθηκών θα πραγματοποιηθεί με αντιπροσωπεία εκπαιδευτικών και μαθητών.
  • Ειδικότερα από τις 9:15 έως 9:30 θα γίνει η προσέλευση των μαθητών όπου στις εισόδους θα γίνεται και η παράδοση της ατομικής μάσκας μόνο στα παιδιά.
  • Ειδικά για τα παιδιά της Α’ τάξης, γι’ αυτή τη μέρα, επιτρέπεται η συνοδεία τους από τον έναν γονιό τους, που θα φοράει τη μάσκα του, για λόγους προστασίας.
  • Στις 9:30 θα ξεκινήσει ο αγιασμός όπου θα συμμετάσχουν αντιπροσωπεία εκπαιδευτικών και τα παιδιά της Α’ τάξης στο επάνω προαύλιο σε αποστάσεις όπως ορίζεται στο υγειονομικό πρωτόκολλο.
  • Οι υπόλοιποι μαθητές με την επίβλεψη των εκπαιδευτικών θα βρίσκονται στις τάξεις τους από όπου θα περάσει ο ιερέας για να τελέσει τον αγιασμό.
  • Στη συνέχεια, αφού μοιραστούν τα ατομικά παγούρια, όλα τα παιδιά θα αποχωρήσουν εκτός από τα παιδιά της Α’ τάξης που θα επισκεφτούν τις αίθουσές τους με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών.
  • Οι νέες αίθουσες όλων των μαθητών θα ανακοινώνονται στην κεντρική είσοδο του σχολείου από αρμόδιους εκπαιδευτικούς.
  • Η αποχώρηση των παιδιών θα γίνεται ως εξής:
  • Α’ και Β’ τάξεις – έξοδος κάτω προαύλιο
  • Γ’ και Δ’ τάξεις – έξοδος προς εκκλησία
  • Ε’ και Στ’ τάξεις – έξοδος επισκεπτών ( μικρή πάνω πόρτα)
  • Η παραλαβή των βιβλίων θα γίνει την Τρίτη.
  • Το ωράριο και η λειτουργία του σχολείου για την Τρίτη θα ανακοινωθούν τη Δευτέρα.

ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ