Η Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα πάει σχολείο

Μια ξεχωριστή Συναυλία της Εθνικής Συμφωνικής Ορχήστρας της ΕΡΤ είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν, την Πέμπτη 30 Μαρτίου 2023, οι μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων του διδακτηρίου.

Η συναυλία, με έγχορδα, ξύλινα και χάλκινα πνευστά σε κομμάτια κλασικού και σύγχρονου ρεπερτορίου,  πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών προγραμμάτων με στόχο, πέραν της αισθητικής απόλαυσης, την εξοικείωση των παιδιών με τα μουσικά όργανα της ορχήστρας και τη γνωριμία τους με την κλασική μουσική μέσα από την ίδια τη μουσική.

Όλοι και όλες οι μαθητές και μαθήτριες συμμετείχαν με ενθουσιασμό σε αυτό το μαγικό ταξίδι, επιβεβαιώνοντας περίτρανα, με τον δικό τους μοναδικό τρόπο, ότι η ποιοτική μουσική στα ακούσματα των παιδιών δεν είναι πολυτέλεια αλλά ανάγκη.

.jpg

Στην σελίδα Μενού > Πολιτισμός > Μουσική μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για περισσότερες μουσικές εκδηλώσεις που διοργανώνει το Μέγαρο μουσικής για παιδιά.