1821-2021 “200 ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ”

«…Τούτην την πατρίδα την έχομεν όλοι μαζί, και σοφοί κι’ αμαθείς και πλούσιοι και φτωχοί και πολιτικοί και στρατιωτικοί και οι πλέον μικρότεροι άνθρωποι, όσοι αγωνιστήκαμεν, αναλόγως ο καθείς, έχομεν να ζήσωμεν εδώ. Το λοιπόν δουλέψαμεν όλοι μαζί, να την φυλάμε κι’ όλοι μαζί και να μη λέγη ούτε ο δυνατός «εγώ», ούτε ο αδύνατος. Ξέρετε πότε να λέγει ο καθείς «εγώ»; Όταν αγωνιστή μόνος του και φκειάση, ή χαλάση, να λέγη εγώ, όταν όμως αγωνίζονται πολλοί να φκειάνουν, τότε να λένε «εμείς». Είμαστε εις το «εμείς» κι’ όχι εις το «εγώ». Και εις το εξής να μάθωμεν γνώση, αν θέλωμεν να φκειάσωμεν χωριόν, να ζήσωμεν όλοι μαζί….»     ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ “ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑ                                                                                                                        Ας αναλογιστούμε, όλοι εμείς, την δύναμη του «Εμείς»  Και ας συνεχίσουμε να προσπαθούμε «να ζήσωμεν όλοι μαζί», έχοντας πάντα στο νου και την καρδιά ότι «θέλει Αρετήν και Τόλμη η Ελευθερία».                                                                                                       Χρόνια πολλά σε όλους, μαθητές , εκπαιδευτικούς και γονείς !!!                                                     Του χρόνου τέτοια μέρα δυνατοί και υγιείς να γιορτάσουμε με τους μαθητές μας στα σχολεία μας!