Ενδοσχολική επιμόρφωση-‘’ Βασικές δεξιότητες στην γλώσσα προγραμματισμού Scratch’’

domi epilogis 0Την Πέμπτη 18 Απριλίου στο χώρο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε  Ενδοσχολική επιμόρφωση  με θέμα :

‘’ Βασικές δεξιότητες στην γλώσσα προγραμματισμού Scratch’’

Με την βοήθεια της Κας Μαχά Χάιδω, καθηγήτρια πληροφορικής στο σχολείο μας γνωρίσαμε βασικές αρχές και τρόπους δημιουργίας προγραμμάτων  για να γίνει το μάθημα μας πιο ευέλικτο και ενδιαφέρον.

Το Scratch έχει αναπτυχθεί από μια μικρή ομάδα ερευνητών στο MIT Media Lab. Αποτελείται από ένα γραφικό προγραμματιστικό περιβάλλον στο οποίο οι μαθητές ενώνουν έτοιμες εντολές, σαν κομμάτια από παζλ, για να δημιουργήσουν προγράμματα.

Τα οφέλη για τους μαθητές είναι πάρα πολλά. Δουλεύοντας με το Scratch τα παιδιά:

• κατανοούν τις βασικές έννοιες και δομές του προγραμματισμού
  • μαθαίνουν να επιλέγουν, να δημιουργούν και να διαχειρίζονται πολλούς τύπους πολυμεσικού υλικού όπως κείμενο, εικόνες, animation και ήχο.
  • αναγνωρίζουν και επιλύουν προβλήματα
  • εμπλέκονται σε απροσδόκητες καταστάσεις που απαιτούν καινοτόμες λύσεις
  • αναπτύσσουν κριτική σκέψη
  • αναπτύσσουν επικοινωνιακές και συνεργατικές ικανότητες μέσω της online κοινότητας που διαθέτει
  • σκέφτονται, σχεδιάζουν και εκφράζονται με δημιουργικό τρόπο

Αρχείο εικόνας WhatsApp 2024 05 12 στις 23.40.33 6ba4ebca Αρχείο εικόνας WhatsApp 2024 05 12 στις 23.41.18 386a58f0

Η συντονιστική ομάδα :  Μποτίνη Γεωργία, Κατσικογιώργου Μαρίνα, Καραγεώργου Κωνσταντίνα, Κιοσσές Χρήστος , Μαχά Χάιδω, Μάλαμας Σταύρος

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.