Το πρώτο ηλεκτρονικό βιβλίο της Α’ Τάξης του 17ου Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου- Δημιουργία Ψηφιακής Σχολικής Βιβλιοθήκης

Το καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Αξιοποίηση της Ψηφιακής Αφήγησης, της Παιχνιδοποίησης και της Ψηφιακής Εικαστικής Έκφρασης στα πλαίσια δημιουργίας μιας σύγχρονης Ψηφιακής Βιβλιοθήκης» που υλοποιήθηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ά Τάξης του 17ου Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου για το σχολικό έτος 2022-2023, θα μπορούσε να αποτελέσει έναν ολοκληρωμένο οδηγό συγγραφής ενός παιδικού ψηφιακού βιβλίου, καθώς οι μαθητές/τριες γνώρισαν τα δομικά και χαρακτηριστικά στοιχεία ενός βιβλίου και κατάφεραν να τα συνθέσουν και οι ίδιοι στο δικό τους βιβλίο (δημιουργία εξώφυλλου και οπισθόφυλλου). Επιπρόσθετα, μυήθηκαν στην περιγραφική και αφηγηματική διήγηση ενός βιβλίου, εντόπισαν τις διαφορές ανάμεσα στην κλασική ανάγνωση και στην αφήγηση ενός παραμυθιού σε σχέση με την οπτικοακουστική ανάγνωση και ψηφιακή αξιοποίησή του. Επίσης, οι μικροί μαθητές/τριες εντόπισαν τα οφέλη της ψηφιακής αφήγησης και ανακάλυψαν τις απεριόριστες δυνατότητες της ψηφιακής επεξεργασίας ενός κειμένου σε αντίθεση με μια κλασική παραδοσιακή αφήγηση, ήρθαν σε επαφή με τη διαδικασία της μετατροπής ενός έντυπου κειμένου σε ψηφιακό και εξοικειώθηκαν με σύγχρονα ψηφιακά εργαλεία που την παρέχουν. Επιπλέον, συνδύασαν εποικοδομητικά την Παιχνιδοποίηση και την Ψηφιακή Εικαστική Έκφραση με την Ψηφιακή Αφήγηση μέσω βιωματικών προσεγγίσεων, εργάστηκαν ομαδοσυνεργατικά και συμμετείχαν ενεργά σε μια πρωτότυπη δημιουργική μαθησιακή διαδικασία. Τέλος, τα ίδια τα παιδιά, εφαρμόζοντας όλα τα παραπάνω βήματα, δημιούργησαν το δικό τους ψηφιακό βιβλίο αξιοποιώντας τη μέθοδο μιας σύγχρονης με κοινωνικό αντίκτυπο παραμυθοσάλατας με κύριο μέλημα να δημιουργήσουν ένα ψηφιακό αποθετήριο ηλεκτρονικών βιβλίων για τη Βιβλιοθήκη του σχολείου τους.

Το πρώτο ψηφιακό βιβλίο που δημιουργήθηκε από τους/τις μαθητές/τριες της Ά Τάξης για λογαριασμό της Ψηφιακής Σχολικής Βιβλιοθήκης του 17ου Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου φέρει τον τίτλο «Το μεγάλο λάθος της Ελένης». Πρόκειται για ένα βιβλίο που θέλει να ευαισθητοποιήσει και να καλλιεργήσει τις ενσυναισθητικές αντιλήψεις όλων των παιδιών. Είναι μια διδακτική ιστορία που διαχειρίζεται και επιλύει μέσα από μια παιδική ματιά ένα σύγχρονο κοινωνικό ζήτημα που μας αφορά όλους.

Book titled 'Το μεγάλο λάθος της Ελένης'