Η 3η Ολυμπιακή εβδομάδα στα Σχολεία .

cropped logo 1Η 3η Ολυμπιακή εβδομάδα στα Σχολεία , για το σχολικό έτος 2022-2023 υλοποιήθηκε από τις 8 έως τις 12 Μαΐου 2023, σύμφωνα με εγκύκλιο της υφυπουργού παιδείας και Θρησκευμάτων.

Η Ολυμπιακή Εβδομάδα είναι ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο υλοποιείται για τρίτη συνεχόμενη σχολική χρονιά στο σύνολο περίπου των γυμνασίων και δημοτικών σχολείων της χώρας.

Το σχολικό έτος 2022-2023 η Ολυμπιακή εβδομάδα επεκτείνεται και στις σχολικές μονάδες της Κύπρου και στις σχολικές μονάδες της Ομογένειας .

Ο σχεδιασμός και η υλοποίηση της Ολυμπιακής Εβδομάδας, αποτελεί μια καινοτομία αφού συνδέει την εξ αποστάσεως εκπαίδευση με την εκπαιδευτική πράξη και βοηθά ουσιαστικά στην εισαγωγή νέων ιδεών και πρακτικών στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Βασική προτεραιότητα δίνεται στην ενσωμάτωση των Αξιών του Ολυμπισμού, στην εδραίωση καινοτόμων δράσεων και δραστηριοτήτων εναρμονισμένων με τη σύγχρονη παιδαγωγική προσέγγιση, συνδέοντας την θεωρία με την πράξη.

Γι’ αυτό δεν αντιμετωπίζεται μόνο ως ένα πρόγραμμα αθλητικό ή ως ένα μάθημα για τη γνώση μόνο των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά με ευρύτητα, συνδέοντας τις αξίες των Ολυμπιακών Αγώνων με τη σύγχρονη πραγματικότητα.

Έτσι, η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα Σχολεία, έχει ως βασικό σκοπό να προσεγγίσει και να συμπεριλάβει όλους όσους εμπλέκονται με την αγωγή και την εκπαίδευση, να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους/τις μαθητές/τριες της Ελλάδας και της Κύπρου στη διαμόρφωση συμπεριφορών και δεξιοτήτων, οι οποίες εκπορεύονται από το πνεύμα του Ολυμπισμού.

Screenshot 2023 03 27 095203 1024x420 1

Την Τετάρτη 10 Μαϊου οι μαθητές/τριες συνδέθηκαν διαδικτυακά και περιηγήθηκαν στο μουσείο της ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας στην Ολυμπία.

Υπευθ. εκπ. Μποτίνη Γεωργία.

Αρχείο εικόνας WhatsApp 2023 05 19 στις 09.27.14  Αρχείο εικόνας WhatsApp 2023 05 19 στις 09.27.16

Αρχείο εικόνας WhatsApp 2023 05 19 στις 09.27.15    Αρχείο εικόνας WhatsApp 2023 05 19 στις 09.26.53

Συμμετοχή στον διαγωνισμό καλλιτεχνικής δημιουργίας για την 3η ολυμπιακή Εβδομάδα.

1.Νταραντούμη Εμμέλεια 11 Ε Δημοτικού 17οΔημοτικό Αγρινίου