Χορεύοντας με το Γαϊτανάκι!

.jpg

Το Γαϊτανάκι είναι ένα από τα αποκριάτικα έθιμα της πατρίδας μας . Στην ουσία είναι ένας χορός που δένει απόλυτα με το χρώμα και το κέφι της αποκριάς που όλα μαζί πλέκονται με τις κορδέλες σε έναν χορό συμφιλίωσης και αγάπης με ιδιαίτερους συμβολισμούς. Το έθιμο αυτό ήρθε στην Ελλάδα από τους πρόσφυγες του Πόντου της Μικράς Ασίας. Η ονομασία του προέρχεται από την λέξη ”γαιτανίν” που σημαίνει μεταξωτή κορδέλα.

Εν όψη της Αποκριάς οι μαθητές/τριες του τμ. Δ1 με υπεύθ. εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής Μποτίνη Γεωργία και τους μαθητές/τριες με υπεύθ. εκπ. Ζάβρα Έφη (νηπιαγωγός της τάξης), Λαγού Μαρία Παρασκευή (εκπαιδευτικός παράλληλης στήριξης) αναβίωσαν το έθιμο αυτό , συνεργάστηκαν και διασκέδασαν σε λάτιν ρυθμούς δένοντας και λύνοντας τις πολύχρωμες κορδέλες με πολύ κέφι και χαρά.

IMG 20230217 102400 IMG 20230217 103130 karn 1 karn 2 karn 3 karn 4 karn 5