Το Έθιμο της Τσικνοπέμπτης.

apokriaΤην Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου, το σχολείο μας για άλλη μια χρονιά τήρησε το έθιμο της Τσικνοπέμπτης . Από νωρίς το πρωί ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων άναψε τα κάρβουνα στο προαύλιο χώρο του σχολείου μας και έψησε , αρωματίζοντας τον αέρα με  την παραδοσιακή μυρωδιά της τσίκνας  που απαιτεί η ημέρα.

Μικροί και μεγάλοι έφαγαν, χόρεψαν ,διασκεδάζοντας σε αποκριάτικους ρυθμούς με χαρούμενη διάθεση.

aopokr1

apokr2

apokr3

Η λέξη Τσικνοπέμπτη προέρχεται από τις λέξεις τσίκνα ( η μυρωδιά του ψημένου κρέατος) και Πέμπτη. Είναι η Πέμπτη της δεύτερης εβδομάδας του Τριωδίου( κρεατίνη) και  ξεκινούν οι εκδηλώσεις της Αποκριάς οι οποίες κορυφώνονται με τα κούλουμα της Καθαρής Δευτέρας.

Εικάζεται πως το έθιμο προέρχεται από τις βακχικές γιορτές των Αρχαίων Ελλήνων και Ρωμαίων .