«Ανάσσας Φλόγα,ας αγγίξει την καρδιά,να ‘ρθει αγάπη…»

ariandi dante 768x500Ο Δεκέμβρης, ένας κατεξοχήν γιορτινός μήνας για τα παιδιά, μπήκε με χαμόγελο, δώρα και πολλές ανάσες αγάπης στο εκδοτικό σπίτι της συγγραφέως Αριάδνης Δάντε. Φέτος, επιπλέον του αρχικού στόχου του χριστουγεννιάτικου παραμυθιού «Η Ανάσσα του Πάγου», θα πραγματοποιηθούν διάφορες δράσεις για τη γνωριμία των παιδιών με το έργο του Συλλόγου Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική ασθένεια «ΦΛΟΓΑ», που στηρίζει τις οικογένειες με παιδιά που νοσούν από τον καρκίνο και του μη κερδοσκοπικού σωματείου της ΕΛΕΠΑΠ, που προσφέρει υπηρεσίες αποκατάστασης σε παιδιά. Παρόλο που το παραμύθι «Η Ανάσσα του Πάγου»γράφτηκε αρχικά για να ειπωθεί στα παιδιά του σπιτιού του Χαμόγελου του Παιδιού   Αιγίου, η ίδια η Αριάδνη Δάντε υποστηρίζει πως: «η δύναμη του παραμυθιού αποτελεί το καταλληλότερο μέσο για να καλλιεργήσει πολύπλευρα τα παιδιά, να δώσει το καλό παράδειγμα και να εκπέμψει στην ατμόσφαιρα τα ομορφότερα μηνύματα συνδέοντας αρμονικά συλλόγους, σωματεία και οργανισμούς που προσφέρουν ουσιαστικά στην κοινωνία».Στο πλευρό της Αριάδνης Δάντε  στέκεται  και το σχολείο μας 17ο  Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου. Στο πλαίσιο των χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων του Δήμου Αγρινίου, κατά το διήμερο 14 και 15 Δεκεμβρίου, η εκπρόσωπος της «Φλόγας» στο Αγρίνιο, κυρία Έλενα Παπαγιάννη, θα επισκεφθεί με τη συγγραφέα το σχολείο μας για να ταξιδέψουν τα παιδιά με το χριστουγεννιάτικο παραμύθι στο χωριό του Άι-Βασίλη, αλλά και να τα ευαισθητοποιήσουν για τους σκοπούς της Φλόγας. Στις 14 Δεκέμβρη, στις 5 το απόγευμα, η ΦΛΟΓΑ θα ενωθεί με τη βασίλισσα Ανάσσα του παραμυθιού και προσκαλεί το κοινό σε μια όμορφη γιορτή στην παλιά λαχαναγορά. Εκεί, οι μαθητές της Α’ τάξης του 17ου Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου με υπεύθυνη την εκπαιδευτικό, Μάντζιου Ελένη θα αποδώσουν θεατρικά το παραμύθι «Η Ανάσσα των Χριστουγέννων».Το πρωινό της 16ης Δεκεμβρίου, τα πρωτάκια του 17ου Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου με υπεύθυνες τις εκπαιδευτικούς Μάντζιου Ελένη, Ζάβρα Ιωάννα και Μάντζιου Μελίνα θα μεταβούν στις εγκαταστάσεις της ΕΛΕΠΑΠ (Παράρτημα Αγρινίου), για να αφηγηθούν το παραμύθι της Ανάσσας του Πάγου, να τραγουδήσουν και να χορέψουν σε μια ξεχωριστή γιορτή για παιδιά της πρώιμης παρέμβασης.