“Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε Μαζί.” School Challenge 2022

Οι μαθητές/τριες του τμ. Στ1 δέχτηκαν  την πρόκληση  School Challenge 2022 του  ενταξιακού εκπαιδευτικού προγράμματος “Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε Μαζί.”  του οργανισμού Special Olympics.

Συγκεκριμένα αφού σχεδιάσανε τις παλάμες τους σε πολύχρωμα χαρτόνια , τις ενώσανε  και σχηματίσανε μια καρδιά απαντώντας στην πρόκληση « Αλυσίδα Χεριών» για να περάσουν το μήνυμα ότι : Όλοι μαζί – Μία ομάδα μπορούμε να καταφέρουμε πολλά!  .

sp2 sp3 sp4 sp5 sp6 sp7 sp8 sp9

Κάθε χρόνο με την συμμετοχή μας στις δράσεις του παραπάνω προγράμματος στέλνουμε την υπόσχεση πως θα κάνουμε ότι μπορούμε για να προωθήσουμε την συνεργασία μεταξύ παιδιών με η χωρίς νοητική αναπηρία. Σπάζοντας τα στερεότυπα και δημιουργώντας ένα κλίμα αποδοχής και συνεισφοράς για έναν κόσμο απαλλαγμένο από φαινόμενα εκφοβισμού. Όλοι έχουν το δικαίωμα να ζουν ισότιμα και με αξιοπρέπεια.

Κανένας δεν έχει διαλέξει την ιδιαιτερότητα με την οποία έχει γεννηθεί αλλά όλοι μαζί μπορούμε να διαλέξουμε το πως θα ζήσουμε!

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικοί : Μποτίνη Γεωργία , Μανιώτη Αμαλία.

special 6  special 2

spec ol 4