Συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα ΄΄Το Αστέρι της Ευχής΄΄ του οργανισμού ΄΄Make A Wish¨

Το ΄΄Αστέρι της Ευχής΄΄ ταξίδεψε και φιλοξενήθηκε στο σχολείο μας για άλλη μια χρονιά. Οι μαθητές /τρίες αγόρασαν τα μπλε χάρτινα  αστεράκια με την ευχή ΄΄Σε έχω στην καρδιά μου΄΄για να φωτίσουν την ευχή ενός παιδιού που νοσεί από μια πολύ σοβαρή ασθένεια, να το βοηθήσουν να την εκπληρώσει και να του δώσουν χαρά και ελπίδα για να γίνει γρήγορα καλά.

Στην συνέχεια ζωγράφισαν το δικό τους αστέρι και έστειλαν της δικές τους ευχές για να είναι όλα τα παιδιά υγιή και ευτυχισμένα. Έργα των μαθητών στάλθηκαν στον μη κερδοσκοπικό οργανισμό ΄΄Make A Wish ΄΄ για να συμμετάσχουν στον σχολικό διαγωνισμό ΄΄Το Αστέρι της Ευχής΄΄

Με την παραπάνω δράση οι μαθητές/τριες έμαθαν να νοιάζονται ,να συναισθάνονται και να βοηθούν παιδιά που έχουν την ανάγκη τους. Βίωσαν την χαρά  της προσφοράς , την αξία της φιλανθρωπίας και της αγάπης  προς τον συνάνθρωπο.

20220131 093834  slider home 01 800x800

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε το πιστοποιητικό υιοθεσίας του σχολείου μας για την χρονιά 2022-2021.

Πιστοποιητικό Υιοθεσίας 25 – Κάνε Μια Ευχή Ελλάδος

Έπαινος του σχολείου μας για την συμμετοχή στο Make a Wish.

Έπαινος 110 – Κάνε Μια Ευχή Ελλάδος

2022 05 06 2