»Λέμε όχι στον Σχολικό και Ηλεκτρονικό Εκφοβισμό.»

Οι μαθητές του τμήματος Δ1 του σχολείου μας πήραν μέρος στον διαγωνισμό »Λέμε όχι στον Σχολικό και Ηλεκτρονικό Εκφοβισμό , που προκήρυξε το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας και το Πολιτιστικό κέντρο British Council.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το παραπάνω θέμα και συμμετείχαν βιωματικά σε δράσεις κατά κάθε είδους βίας. Δόθηκε έμφαση στον Ηλεκτρονικό Eκφοβισμό (cyberbullying) που γίνεται μέσα από την Τεχνολογία με την χρήση κυρίως κινητών και Διαδικτύου. Έγινε επισήμανση στους κινδύνους που κρύβονται , πως  με ασφάλεια μπορούν να κάνουν χρήση των ηλεκτρονικών μέσων και αν χρειαστεί πως και που να ζητήσουν βοήθεια.

Στόχος του διαγωνισμού είναι να αναδείξει τα ιδανικά που πρεσβεύει ο Ολυμπισμός και η Ολυμπιακή Εκεχειρία για την αποδοχή της Διαφορετικότητας, την ισότητα ευκαιριών, την κοινωνική ένταξη , την επίλυση διαφορών, τον σεβασμό και την κατανόηση.

Στην συνέχεια έφτιαξαν το δικό τους βίντεο για να περάσουν τα δικά τους μηνύματα κατά της Βίας και του Εκφοβισμού.