«Ω, γλυκύ μου έαρ»

Οι μαθητές της Τετάρτης τάξης με την δασκάλα τους την κ. Σταμάτη Μάρθα επισκέφθηκαν την  Σχολή Τοπικής Ιστορίας και Πολιτισμού «Αθανάσιος Παλιούρας», που λειτουργεί το Τμήμα Πνευματικών και Καλλιτεχνικών Εκδηλώσεων της Γυμναστικής Εταιρείας Αγρινίου, και συγκεκριμένα την  έκθεση «Ω, γλυκύ μου έαρ», με τα διακοσμητικά μοτίβα των Επιταφίων.  Η έκθεση περιλαμβάνει διακοσμητικά μοτίβα Ιερών Επιταφίων, που καλύπτουν μεγάλη χρονική περίοδο και συγκεντρώθηκαν από Ιερούς Ναούς του Δήμου Αγρινίου και ιδιωτικές συλλογές. Τα διακοσμητικά μοτίβα είναι έργα λαϊκής τέχνης, φτιαγμένα με πολλά διαφορετικά υλικά όπως αποξηραμένα άνθη, χάντρες, ύφασμα, χαρτί και άλλα, μοναδικής τεχνικής σπάνια εμφανιζόμενης στον ελληνικό χώρο και εξαιρετικής τέχνης.