Βράβευση μαθητών

Το Παράρτημα Αιτωλοακαρνανίας της Ελληνικής ΜαθηματικήςΕταιρείας βράβευσε τους μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης Δημοτικών Σχολείων της Αιτωλ/νίας, οι οποίοι διακρίθηκαν στο διαγωνισμό «ΠΑΙΧΝΙΔΙ & ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ», έτους 2012.  Η απονομή των επαίνων  πραγματοποιήθηκε, στο Επιμελητήριο Αιτωλοακαρνανίας (Παπαστράτου 53, Αγρίνιο), την Κυριακή 10 Μαρτίου 2013 και ώρα 11.00 το πρωί.   Από το σχολείο μας βραβεύτηκαν  οι :  Βρέκος Λεωνίδας, τάξη ΣΤ΄  – Λάμπρη Παναγιώτα,  τάξη ΣΤ΄- Στεφανάτος Ανδρέας,  τάξηΣΤ΄                                                                                            Γρηγορίου Δαυίδ,  τάξη Ε΄- Μαρκαντωνάτου Ελεονόρα, τάξη Ε΄- Μπόβολος Κων/νος, τάξη Ε΄- Παπαδογεώργος Μάριος- Θεόδωρος, τάξη Ε΄- Τσατσαρώνη Ελισάβετ,  τάξη Ε΄ Συγχαρητήρια στους μαθητές μας, σε όσους διακρίθηκαν αλλά και σε όλους όσους πήραν μέρος στο διαγωνισμό,  ευχόμαστε πάντα επιτυχίες και ας μη ξεχνάνε ότι:              «Προς τε γαρ οικονομίαν και προς πολιτείαν και προς τας τέχνας πάσας , εν ουδέν ούτω δύναμιν έχειν παίδειον μάθημα ή η περί τους αριθμούς διατριβή»
Δηλαδή : » Για την οικονομία , την πολιτεία και για όλες τις τέχνες κανένα άλλο μάθημα δεν έχει τέτοια παιδευτική δύναμη όσο η Αριθμητική».
Πλάτωνας ( 427 π.Χ – 347 π.Χ)