ασφαλές διαδίκτυο

Με αφορμή τον πρώτο επετειακό (10ετή) εορτασμό της Ημέρας ΑσφαλούςΔιαδικτύου, στο σχολείο μας σήμερα Παρασκευή 1/2/2013 επισκέφθηκε κλιμάκιο από το ΚΕΝΟΠ  « Ο ΠΛΑΤΩΝ» Ναυπάκτου  Αιτωλ/νίας και πραγματοποίησε  συνάντηση με τους μαθητές της Ε’ & ΣΤ΄τάξης με θέμα: « Ασφαλές Διαδίκτυο».  Σκοπός της συνάντησης ήταν η ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τους κινδύνους του διαδικτύου και τις μεθόδους ασφαλούς πλοήγησης. Επίσης, συζητήθηκαν θέματα, όπως ο εκφοβισμός μέσω διαδικτύου, οι γνωριμίες μέσω διαδικτύου και το ηλεκτρονικό «ψάρεμα» πληροφοριών. Η ομάδα αποτελούνταν από: Καπελλάκη Ευαγγελία- Κοινωνιολόγος, Μπακέλλα Γεωργία- Ψυχολόγος, Μπαλωμένου Αργυρώ- Κοινωνική λειτουργός και Παλαιογιάννη Βασιλική- Κοινωνική λειτουργός.