5ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός ψηφιακής δημιουργίας.

podilatoΗ Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «Πάνος Μυλωνάς» διοργανώνουν τον 5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Δημιουργίας «Οδική Ασφάλεια Παντού και Πάντα!» για τους/τις μαθητές/μαθήτριες των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας.

Μαθητές/τριες του σχολείου μας συμμετείχαν στον διαγωνισμό με την θεματική   ”Ποδηλατώ και προστατεύω το περιβάλλον!” Η ψηφιακή δημιουργία αναπτύχθηκε κατά την διάρκεια των εργαστηρίων δεξιοτήτων συνδυάζοντας την απόκτηση ήπιων ψηφιακών δεξιοτήτων με την ενίσχυση της αυτενέργειας, της φαντασίας, της δημιουργικότητας και της πρωτοβουλίας. Οι μαθητές/τριες δούλεψαν σε ομάδες  και με την καθοδήγηση της εκπ. Μποτίνης Γεωργίας  χρησιμοποίησαν το διαδικτυακό εργαλείο ψηφιακής αφήγησης storybird.Συνεργάστηκαν μεταξύ τους για την συγγραφή των διαλόγων και κάθε ομάδα ανέλαβε να δημιουργήσει   ένα από τρία εικονίδια.

Μπορείτε να δείτε την δημιουργία των μαθητών πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο:

Podilatokaisevometoperivalon