Επαγγέλματα που χάθηκαν στον χρόνο.

Στο πλαίσιο  του εργαστηρίου δεξιοτήτων, με θέμα σταδιοδρομία-  γνωριμία με  επαγγέλματα, οι μαθητές   του Γ2, με υπεύθυνη την Καραγεώργου Κωνσταντίνα, καθηγήτρια φυσικής αγωγής, ασχοληθήκαν με επαγγέλματα  που χαθήκαν στο χρόνο, όπως ο εφημεριδοπώλης. Πραγματοποίησαν επίσκεψη  στις εγκαταστάσεις της τοπικής εφημερίδας Μαχητής. Τα παιδιά ήρθαν για πρώτη φορά σε επαφή με τη διαδικασία εκτύπωσης μιας εφημερίδας. Είδαν την κάσσα των μεταλλικών γραμμάτων, που αποτελεί την εξέλιξη της τέχνης του Ιωάννη Γουτεμβέργιου, πάτερα της Τυπογραφίας, το πιεστήριο- τυπωτικό της εφημερίδας και το παλαιό, χειροκίνητο πιεστήριο (φορητό) με το  οποίο τυπώνοντανκηδειόχαρτα,μικρέςπροσκλήσεις,cartedevisite και παράνομες προκηρύξεις στα χρόνια του β’ παγκοσμίου πολέμου. Οι μαθητές απόλαυσαν την επίσκεψη σ έναν πολύ φιλόξενο χώρο  με αγάπη, ευγένεια και κεράσματα από τον ιδιοκτήτη της εφημερίδας και <<ονειρευτήκαν>> την έκδοση της δικής τους μαθητικής εφημερίδας.